Pozovite nas pre same posete

Gandijeva 188/8, Novi Beograd

Savremeno opremljena učionica

Pozovite nas

+381 (069) 1163956

Tu smo za sva Vaša pitanja

 

Slušanje ili čitanje na engleskom jeziku? – Preporuke za brže učenje

Slušanje ili čitanje na engleskom jeziku

Slušanje ili čitanje na engleskom jeziku? Pitanje koje često postavljaju oni koji kreću sa učenjem engleskog. Čak i napredni učenici ponekad su u dilemi na šta moraju da obrate više pažnje.

Opšte je pravilo da se ne trebate fokusirati na slušanje ili čitanje na engleskom jeziku, već kombinovati ove 2 metode učenja. Zapravo, razumevanje kombinovanja veštine čitanja i slušanja je od suštinskog značaja za brže učenje. Takođe, za prilagođavanje svog pristupa učenju dok napredujete od početnih ka naprednim nivoima.

Ipak, morate znati da tečnost u izgovoru nije vezana samo za poznavanje mnogo reči ili razumevanje gramatičkih pravila. Tečnost znači biti u stanju da efikasno komunicirate, razumete razgovore, čitate sa lakoćom i razumete i govorne i pismene nijanse jezika.

Da li slušanje ili čitanje na engleskom jeziku donosi nove reči i gramatička pravila?

Odgovor se krije u čitanju. Čitanjem se stvara čvrsta osnova u rečniku i gramatici engleskog jezika. Ovo je posebno važno za početnike i učenike srednjeg nivoa koji treba da se upoznaju sa strukturama rečenica, konjugacijama glagola i novim rečnikom.

Slušanje ili čitanje na engleskom jeziku

Čitanje vam pruža jasan uvid u to kako jezik funkcioniše. Razlog za to jeste izlaganje širokom spektru reči u kontekstu. Kada čitate, prirodno upijate nove reči, fraze i idiome koji se koriste u različitim situacijama. Na taj način vaš mozak „uči“ kako da poveže različite reči. Ujedno, kako one funkcionišu međusobno, što je velika razlika u odnosu na posmatranje izolovanih reči.

Jedan od najizazovnijih aspekata učenja stranih jezika je savladavanje gramatike. I u tome vam može pomoći čitanje. Tokom čitanja vidite primenu naučenih gramatičkih pravila. Ovo je posebno važno kod uočavanja kako funkcionišu glagolska vremena i kako se formiraju različite strukture rečenica u engleskom jeziku.

Još jedna prednost čitanja na engleskom jeste vizuelizacija jezika. Naime, čitanje vam daje vremena da usporite i pažljivo obradite jezik. Možete secirati svaku rečenicu, potražiti nepoznate reči i bolje razumeti kako su reči u njoj povezane.

Da li je slušanje ili čitanje na engleskom jeziku važnije za konverzaciju?

U ovom slučaju prednost ima slušanje. Ono je kamen temeljac tečne konverzacije na engleskom.

Možete provesti sate čitajući na engleskom jeziku, ali bez slušanja, teško ćete razumeti izvorne govornike. Slušanje vas uči kako jezik zvuči. Samim tim vam pomaže da razumete kako se reči i rečenice izgovaraju.

Slušanje ili čitanje na engleskom jeziku

Kada slušate izvorne govornike, shvatate suptilnosti izgovora, uključujući način na koji se određeni zvuci smanjuju ili menjaju u govoru. Na taj način se pripremate za upotrebu engleskog jezika u stvarnom svetu.

U razgovorima ljudi govore brzo, koriste sleng i često skraćuju reči ili fraze. Ako se oslanjate samo na čitanje, ovi elementi engleskog jezika će vas zateći nespremne. Zato su podkasti, audio knjige i razgovori sa izvornim govornicima od neprocenjive vrednosti za upoznavanje sa svakodnevnim jezičkim karakteristikama.

Dodatna prednost slušanja jeste da ga vrlo lako možete uvrstiti u svakodnevne aktivnost, bez potrebe za izdvajanjem vremena. Bez obzira da li se vozite, kuvate ili vežbate, možete istovremeno da slušate emisije, audio knjige ili drugi zanimljivi sadržaj na engleskom jeziku. Ne samo da ćete brže savladati jezik, već će vam i drugi posao koji radite biti zanimljiviji.

Ukoliko želite da naučite engleski jezik, najbolji kursevi prilagođeni potrebama pojedinaca čekaju vas u školi Tower.

 

Comments are closed.