Pozovite nas pre same posete

Gandijeva 188/8, Novi Beograd

Savremeno opremljena učionica

Pozovite nas

+381 (069) 1163956

Tu smo za sva Vaša pitanja

 

Konverzacija na engleskom – Kako se osloboditi straha od konverzacije?

Konverzacija na engleskom

Konverzacija na engleskom jeziku može učiniti da se osećamo uplašeno ili nesigurno u svoje znanje i govorne veštine. Naročito kada nismo u društvu prijatelja, već stranaca.

Prisustvovanje bilo kakvom skupu na kojem ćemo se družiti sa strancima izaziva u većini nas teskobu, a kada nam engleski nije maternji jezik, takve brige mogu biti veće.

Jedna od prednosti koje imamo kada učimo engleski na kursu je to što možemo da odvojimo vreme da pregledamo, vežbamo i naučimo sve 4 jezičke veštine, uključujući i veštinu govora. Možemo raditi na njima sa članovima porodice kako bismo povećali naše samopouzdanje kada ih moramo koristiti u stvarnim životnim situacijama.

Prva stvar koju treba zapamtiti u vezi sa konverzacijom na engleskom je da je sasvim normalno osećati zabrinutost zbog razgovora sa strancima. Svakako, neki ljudi se sa takvim situacijama nose sa potpunom lakoćom, a na drugom kraju ekstrema, neki ljudi će biti toliko traumatizovani da bi mogli da izbegnu događaj po svaku cenu.

Većina ljudi, međutim, stoji negde u sredini. Oni znaju da moraju da prisustvuju, ali to čine sa malo strepnje. Važno je da znate da niste sami!

Situacije o kojima ovde govorimo uključuju niz događaja – od zabava i proslava, kao što su venčanja ili novogodišnja okupljanja, do kurseva ili konferencija kojima moramo da prisustvujemo, kao deo našeg radnog života.

U narednim redovima predstavljamo vam nekoliko saveta za jednostavno ostvarivanje konverzacije na engleskom jeziku.

Konverzacija na engleskom jeziku pri upoznavanju sa novim ljudima

Počećemo od situacije u kojoj prilazite strancu.

Znate da bi trebalo da razgovarate sa nekim. Prva tačka kontakta je da uspostavite kontakt očima, pružite ruku da se rukujete i pozdravite se. Predstavite se svojim imenom, nešto poput: „Hello, I’m Alex.’’ Čvrsto protresite ruku dva ili tri puta i pustite. I prvi korak je učinjen!

Konverzacija na engleskom

Nakon razmene imena i prikladno kratkih rukovanja, možda se pitate šta dalje? Neprijatna tišina svakako nije ono što biste želeli. Stoga, počnite sa stvarima koje su vam sasvim sigurno zajedničke – vaše prisustvo na skupu, recimo.

Tako možete reći:

,,Lovely party.’’

Ili konstatovati da se u prostoriji nalazi mnogo ljudi.

,,There is a lot of people here.’’

Ovo je vrsta početnih gambita koji će pokrenuti dalji razgovor.

Uobičajene fraze prilikom upoznavanja sa novim ljudima

Bilo da se radi o venčanju, poslovnom okupljanju ili drugom većem skupu ljudi koji govore engleski jezik, želeće da znate uobičajene fraze koje možete čuti.

Samo neke od njih su:

Where are you from?

How do you know the hostess?

Have you been on this sort of event before?

What was your journey like?

How old are you?

Where do you live?

Ove fraze predstavljaju sjajan početak konverzacije na engleskom na ovakvim okupljanjima, kada je najverovatnije da ćete razgovarati sa potpunim strancima.

Iako vaš prvi razgovor sa određenom osobom ne prođe onako kako ste zamislili, ne očajavajte. Uspostavili ste kontakt, a vaše samopouzdanje će biti veće za naredni poduhvat ovog tipa.

Vodite računa da aktivno slušate ljude koje upoznajete

Jedna od ključnih veština koja će vam biti potrebna pri upoznavanju sa novim ljudima na većim skupovima jeste veština aktivnog slušanja.

Govornici mogu da osete da li ih slušate ili ne. Prema tome, pasivno slušanje neće pomoći u ovakvim situacijama. Obratite pažnju na to što vam se govori, kako biste znali da odgovorite na adekvatan način.

Konverzacija na engleskom

Održavajte kontakt očima, redovan, ali ne stalan. Držite govor tela fokusiranim. Ne gledajte na sat, naprimer. Potvrdite ono što osoba govori klimanjem glavom ili ponavljanjem reči.

Ne trošite vreme na razmišljanje o tome šta ćete sledeće reći. Pustite da reči dođu prirodno! Sačekajte prirodnu pauzu u govoru vašeg poznanika pre nego što i sami doprinesete razgovoru.

Naravno, konverzacija ne engleskom jeziku sa ljudima koje tek treba da upoznamo, a naročito na većim okupljanjima, nije uvek jednostavna. Ipak, ona predstavlja savršen ’’alat’’ za usavršavanje veština govora na ovom stranom jeziku.

Ukoliko smatrate da još uvek nemate dovoljno samopouzdanja ili niste dovoljno savladali veštinu govora na engleskom jeziku, škola Tower nudi vam konverzacijske časove ovog stranog jezika. Za više informacija o našim kursevima, u svakom trenutku stojimo vam na raspolaganju!

 

Comments are closed.